Süt olmadan bir süt çocuğun yaşaması neredeyse imkansızdır, düşüncesiyle yapılan araştırmalar, süt anne, anne sütü bankası kurma gibi önerilerle bu problemi önlemeye çalışmışlardır. Sonunda anne sütü alamayan çocukların beslenmesinde hayvan sütlerine yönelme başlamıştır.
Çeşitli toplumların gelenek ve göreneklerine göre, anne sütünden yoksun bebeklere, çiğ ya da pişmiş hayvan sütleri verilmiştir. Bu amaçla, koyun, inek, keçi, manda sütleri kullanılmıştır. En kolay bulunan sütlerin, inek, koyun sütleri olması nedeniyle en çok bu sütler kullanılmaktadır. Bazı göçebe topluluklarda eşek, at ve deve sütü her zaman bulunduğundan, bunlarda kullanılmıştır. Hatta eşek sütünün, anne sütüne benzer olduğu, ancak kaynatılınca içeriği bozulduğu inancıyla çiğ olarak verildiği bile olmuştur. Türkiye'nin bazı bögelerinde manda sütü'de çok kullanılan sütler arasındadır.
Teknolojik ilerlemeler sonunda, anne sütünün ve inek sütünün yapıları ortaya çıkarılmış ve bundan esinlenerek, inek sütünden anne sütüne benzer formül mamalar elde edilmiştir. Kuşkusuz her hayvanın sütü, kendi yavrusu için en uygun olanıdır. Bu doğa kanunu her zaman geçerlidir. Bu nedenle sütünden yararlanıcak hayvanların sütleri değişik karışımlar biçimindedir. Anne sütüne tıpatıp benzer olanı yoktur. Süt çocuğunun sağlıklı beslenmesi için kullanılacak hayvan sütünün, anne sütüne yaklaştırılması gerekmektedir.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu