Rahimde meydana gelen bazısı zararlı, bazısı zararsız olan kitlelerdir. Zamanında tedavisi yapılmazsa 10-15 kg. kadar büyüyebilir. Bu rahatsızlık 30-40 yaşları arası daha sık görülür, menopoz döneminden sonra pek rastlanmaz. Hatta oluşmuş olan mevcut ur, menopoz dönemine girince ufalmaya başlar. Rahim urları zamanında tedavi edilmez ise rahim kanserine çevirebilir.
Sebebi 1- Dengesiz ve yetersiz beslenme. 2- Vücuda zararlı maddeleri yemek veya içmek.( Alkol, kahve, sıgara, pastırma ve sucuk v.b.) 3- Sinir sistemi bozuklukları. 4- Cinsel tatminsizlik. 5- Uzun süre bekarlık. 6- Çocuk doğurmama.
Belirtisi 1- Regl kanamasının süresinin uzaması ve kanamanın fazlalaşması. 2- İki reğl arası günlerde kanama görülmesi. 3- Makadla ud yeri arasında baskı ve ağırlık hissi. 4- Kalça ve karın ağrıları. 5- Bacaklarda şişme. 6- Kabızlık. 7- İdrarın sık, sık ve azar azar olması.
Tedavi Şekli Rahim urunda tedaviye ne kadar erken başlanırsa tedavisi o kadar kolay olur. Yukardaki belirtilerden biri ve bir kaçı görülür, görülmez derhal doktora gidilerek ur olup, olmadığı tesbit ettirilmelidir. Eğer ur varsa; 1- Vücut sağlığını bozan şeyler terk edilmelidir. 2- Vücudu zehirleyen yiyeçek ve içeçek maddeleri terk edilmeli. 3- Bedeni ve ruhu yoracak şeylerden kaçınılmalı. 4- Çürük diş, bademcik, apandis varsa tedavi edilmelidir. 5- Kanamaları azaltmak için, kanamaları durdurucu bitkiler kullanılmalıdır. 6- Bol bol çiğ sebze ve meyva yemeye devam edilmelidir.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu