Erzincan'da keşfedilen yeni bir tür çiçeğe, Erzincan'da uzun yıllar görev yapan merhum Vali Recep Yazıcıoğlu'nun anısına 'psaphellus recepii' adı verildi.

Psaphellus Recepii çiçeği

Erzincan Üniversitesi (EÜ) Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yard. Doç. Dr. Ali Kandemir, yaptıkları çalışmalarda, Erzincan'ın Kemah ilçesi Kömür köyü yakınlarında daha önce görmedikleri bir çiçek tespit ettiklerini bildirdi. Bunun üzerine çiçeğin incelenmesi için Almanya'ya gönderildiğini ifade eden Yard. Doç. Dr. Kandemir, "Albrecht von Haller Enstitüsü'nde yapılan bir yıllık incelemenin ardından söz konusu çiçeğin ilk defa görüldüğü ve bir örneğinin daha olmadığı ortaya çıktı." dedi. Yapılan araştırmanın ardından bilimsel bir makale hazırladıklarını belirten Yard. Doç. Dr. Kandemir, şunları kaydetti: "Alanında önemli bir enstitü olan Albrecht von Haller Enstitüsü, çiçeğin yeni bir tür olduğunu kabul etti. Dünyada ilk defa ortaya çıkarılan çiçek türü hakkında hazırladığımız bilimsel makale, 2-3 ay içinde Almanya'daki bir bilim dergisinde yayımlanacak. Böylece çiçeğin varlığı resmî olarak da kabul edilecek."

Söz konusu çiçeğe merhum Vali Recep Yazıcıoğlu'nun anısına 'psaphellus recepii' adını verdiklerini dile getiren Yard. Doç. Dr. Kandemir, şöyle konuştu: "Recep Yazıcıoğlu Erzincan'la özdeşleşmiş bir isimdir. Anısını yaşatmak için çiçeğe ismini verdik. Dünyada ilk defa yeni bir tür olarak kabul edilen çiçek, peygamber çiçeğinin bulunduğu çiçek grubuna girmektedir." Erzincan, aa

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu