Birçoğumuzun beslenme konusu hakkında yaptığı yanlışların altında çok daha başka nedenler var. İyi bir uyku çekememek sadece zihinsel olarak sizi bir boşluğa sürüklemiyor aynı zamanda metabolizmanızda değişikliklere yol açıyor ve kilo almanızı sağlıyor. Yeterince uykunuzu alamamanız vücudunuzdaki iki önemli hormonu harekete geçiriyor. Leptin ve ghrelin.

Yapılan araştırmalara göre iki gün üst üste 4 saat uyuyan bir insanda % 18 oranında bir leptin düşüşü gözlemleniyor. Leptin, tokluk hissini beyne ileten bir hormondur. Ve yine aynı insanlarda % 28 oranında ghrelin artışı gözlemleniyor. Ghrelin de açlığı tetikleyen bir hormondur. Sonuç olarak iyi bir uyku uyumayan insanlarda gereksiz yere açlık hissi başlıyor ve bu da fazla yemek yemeye neden oluyor. Kısa uykular ise vücuttaki glikoz oranını düşürüyor ve 2. Tip diyabet hastalığına davetiye çıkarıyor.

Acıktığımızda şeker veya karbonhidrat oranı yüksek besinler isteriz. Bunun nedeni de bu yiyeceklerin enerji verecek olmasıdır. Şişmanlatıcı yiyecekler size gereken enerjiyi sağlamanın yanısıra karbonhidrat ve protein yüklemesi de yaparlar.Sağlıklı beslenme için mutlaka lifli gıdalar tercih edilmelidir. Bu gıdalar şekerden çok daha yavaş yanar ve içerdikleri protein ile daha uzun süre tok kalmanızı sağlar.

Kahvaltıda, yumurta akını da içeren bir tost veya meyve ve yoğurtlu, yüksek lifli bir mısır gevreğini tercih etmelisiniz. Ayrıca günde en az 10 dakika yürüyüş yapmalısınız. Tabii ki iyi bir gece uykusu uyuyarak da metabolizmanızın sağlıklı kalmasına ve açlık duygunuzun düzenlenmesine katkı sağlayabilirsiniz. Uyku süreniz yedi ila dokuz saat arasında olmalıdır. Odanız karanlık ve sessiz olmalıdır. Eğer uyku problemi yaşıyorsanız, bir doktora veya bir uyku danışmanına gitmenizde fayda var.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu