Sağlıklı bir vücut için hem vitaminler hem de mineraller hayati önem taşıyor. Eksiklikleri durumunda ciddi rahatsızlıklara yol açan vitamin ve minerallerin ayrı ayrı işlevleri bulunuyor.
Vücut için gerekli besin maddeleri anıldığında ilk olarak vitaminler akla gelir. Oysa vitaminler ne kadar gerekliyse mineraller de o kadar vazgeçilmezdir. Hatta mineralleri ‘Besinlerin Sinderellası' olarak tanımlayan Dr. Earl Mindell'a göre vitaminler ne kadar önemli olursa olsunlar mineraller olmadan faydalı değiller.
MİNERALLER: Magnezyum: Yağların yakılmasına ve enerji üretimine yardımcı olur. Depresyonla mücadeleye yardım eder. Daha sağlıklı bir kardiyovasküler sistem sağlar ve kalp krizini önlemeye yardımcı olur. Dişleri sağlıklı tutar. Kalsiyumla birleşerek doğal bir sakinleştirici olarak çalışır. Adet öncesi sendromları azaltır. Doğal kaynakları: Öğütülmemiş tahıllar, incir, badem, fındık, çekirdek, koyu yeşil sebzeler, muz.
Kalsiyum: Kemikleri ve dişleri korur, kemik kaybı ve kırılması riskini azaltır. Bağırsak kanseri riskinin azaltılmasına yardımcı olur. Uykusuzluğa iyi gelir. Sinir sistemine yardımcı olur. Doğal kaynakları: Süt ve süt ürünleri, tüm peynirler, soya fasulyesi, sardalya, fıstık, ceviz, ayçiçeği çekirdekleri, kuru fasulye, karalâhana, brokoli, yeşil meyve ve sebzeler.
Demir: Büyümeye yardım eder. Hastalıklara karşı direnci arttırır. Bitkinliği engeller. Demir yetersizliğine bağlı anemiyi tedavi eder ve önler. Doğal kaynakları: Karaciğer, kırmızı et, kurutulmuş şeftali, irmik, yumurta sarısı, istiridye, kabuklu yemişler, fasulye, pekmez, kuşkonmaz, yulaf ezmesi.
Potasyum: Beyine oksijen göndererek zihinsel faaliyetlerimize yardım eder. Vücut atıklarının çıkartılmasında yardımcı olur. Kan basıncını azaltmaya yardımcıdır. Alerji tedavisinde faydası vardır. Doğal kaynakları: Turunçgiller, domates, tüm yeşil yapraklı sebzeler, nane yaprakları, ayçekirdeği, muz, patates.
Selenyum: Çeşitli kanserlere karşı korur. Kalp hastalığı ve felç riskini azaltmaya yardım eder. Genç elastik dokuların korunmasına yardımcıdır. Sıcak basması ve menopoz sıkıntılarını yatıştırır. Kepeğin tedavisine ve önlenmesine yardımcı olur. Sperm sayısını ve erkekteki verimliliği arttırır. Doğal kaynakları: Deniz ürünleri, böbrek, karaciğer, buğday tohumu, kepek, ton balığı, soğan, domates, brokoli, sarımsak.
Çinko: Dahili ve harici yaraların iyileşme süresini hızlandırır. Tırnaklar üzerindeki beyaz noktaları yok eder. Prostat sorunlarının önlenmesine yardımcı olur. Büyüme ve zihinsel uyanıklığı destekler. Zihinsel rahatsızlıkların tedavisine yardım eder. Soğuk algınlığının uzunluğunu ve şiddetini azaltmaya yardımcıdır. Doğal kaynakları: Et, karaciğer, deniz ürünleri (özellikle istiridye), buğday tohumu, bira mayası, kabak çekirdeği, yumurta, toz hardal.
Manganez: Bitkinliğin giderilmesine yardımcı olur. Kas reflekslerinin yardım eder. Osteoporozun engellenmesine yardımcı olur. Belleği geliştirir. Sinirsel hassaslığı azaltır. Doğal kaynakları: Tahıl, fındık, yeşil yapraklı sebzeler, bezelye, pancar.
C vitamini: Yaraları, yanıkları ve kanayan diş etlerini iyileştirir. İdrar yolları enfeksiyonu tedavisinde kullanılan ilaçların etkinliğini artırır. Ameliyat sonrası iyileşmeyi hızlandırır. Birçok viral ve bakteriyel enfeksiyonun önlenmesine ve genellikle bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Kansere neden olan maddelerin oluşmasına karşı koymada yardımcı olur. Damarlardaki kan pıhtılaşmasını düşürür. Soğuk algınlığının tedavisinde ve önlenmesinde yardımcıdır. Protein hücrelerini bir arada tutarak yaşamı uzatır. Doğal kaynakları: Turunçgiller, meyveler, yeşil yapraklı sebzeler, domates, karnabahar, patates ve biberler.
D vitamini: Güçlü kemik ve dişler için kalsiyum ve fosforu kullanır. A ve C vitaminleriyle birlikte alındığında soğuk algınlığını önler. Konjonktivitin tedavisine yardımcı olur. Doğal kaynakları: Balık ciğeri yağı, sardalya, ringa, somon balığı, ton, süt ve süt ürünleri ile güneş ışığı.
E vitamini: Hücresel yaşlanmayı yavaşlatarak daha genç görünmenizi sağlar. Daha fazla dayanma gücü vermek için vücuda oksijen sağlar. A vitaminiyle birlikte çalışarak akciğerleri hava kirliliğinden korur. Çeşitli kanserleri önlemeye yardım eder. Kan pıhtılaşmasını önler ve çözer. Yanıkların iyileşmesini hızlandırır. Kan basıncını düşürür. Düşüğün önlenmesine yardımcı olur. Kalp hastalığı ve felç riskini azaltır. Doğal kaynakları: Bitkisel yağlar, fındık, Brüksel lahanası, yeşil yapraklılar, ıspanak, kepek, tahıl, yumurta, buğday tohumu, soya fasulyesi.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu