Mine Çiçeği (Verbena officinalis): 80 cm'e kadar boylanabilen, yaprakları tüylü ve sapsız, başağa benzeyen çiçekleri genellikle eflatun renginde olan bir bitkidir. Acı madde, tanen, verbenin ve verbanelin adlı maddeler içerir.
Mine Çiçeğinin Faydaları ve Tıbbi Etkileri: İştah açar. Sinirleri yatıştırıcı bir bitki olan mine çiçeği uykusuzluk şikayetlerine ve gerginliğe karşı faydalıdır. Depresyon ve migren şikayetlerini azaltır. Adet düzenleyici ve adet sancılarını azaltıcı etkilere sahiptir. Uyarıcı etkileri ile yorgunluğu gidermeye yardımcı olur. Baş, bel, mafsal, göğüs ve kulak ağrılarını dindirir. İdrar söktürür ve terletir. Romatizma, siyatik ve nikriste faydalıdır. Mide ve bağırsaklara iyi gelir. Bademcik iltihabı, soğuk algınlığı, öksürük, sinüzit, astım ve bronşite karşı faydalıdır.
Mine Çiçeği Nasıl Kullanılır: Çiçeği, kurutulmuş yaprakları ve kökleri kaynatılarak kullanılır. Lapa haline getirildikten sonra romatizma ağrılarına ve iltihaplara karşı kullanılabilir. Kurutulmuş mine çiçeği 5-10 dakika kadar demlendikten sonra süzülerek çayı içilir. Günümüzde nezle ilaçlarının pek çoğunda mine çiçeği ayrılmaz bir parça olmuştur. Gevşetici etkileri rahim kaslarını da etkilediğinden gebelik döneminde kullanılması tavsiye edilmez.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu