Kontakt lens alırken mutlaka doktor kontrolünden geçmek gerekiyor. Uzmanlar, göze uygun olmayan lenslerin sorunlara yol açabileceğini, kullanım hataları nedeniyle gözlerde enfeksiyonlara neden olarak görme sorunlarına neden olabileceği konusunda uyarıyor.

İstanbul Göz Hastanesi Uzmanlarından Op. Dr. Cüneyt Ocak, yanlış lens kullanımlarının sorunlara neden olduğuna dikkat çekerek Kontaklens alırken mutlaka göz doktoruna muayene olunmalı. Çünkü muayene sırasında göze en uygun çaptaki kontaklens çeşidi belirlenecek ve lens takımına engel bir reaksiyon var ise değerlendirilecektir. Göz doktoruna muayene olmadan lens satın alırsanız gözünüzde reaksiyon meydana gelme olasılığı her zaman olacaktır diyor.

Kullanım süresi ne olursa olsun lenslerin uyurken çıkartılması gerektiğine dikkat çeken Ocak, Kontakt lensleri belirli takma sürelerine sahiptirler. Piyasada günlük, haftalık ve aylık formlarda kontakt lensler satılıyor. Markasına ve özelliğine bakmaksızın lenslerin uyurken çıkarmak gerekiyor. Çünkü lens takılan bölüm oksijen ile besleniyor. Lens çıkarılmadığında beslenme bozuluyor.

Dr. Cüneyt Ocak, kozmetik amaçlı kullanılan kontakt lenslerin kullanılırken genelde önemsenmediği için hastalıkların ortaya çıktığını şöyle anlatıyor: Uygun şartlar altında kullanılmazsa, göz doktoruna muayene olup alınmadıysa ve hijyenik kurallara uyulmadıysa gözde ciddi sorunlar ortaya çıkıyor. Göz çizilmelerinden mikrop kapmasına kadar birçok sorun görülüyor.

Kontakt lens kullanırken bunlara dikkat

- Lensi takmadan veya çıkarmadan eller temiz şekilde yıkanmalı.

- Hav çıkarmayan havlu ile kurulanmalı.

- Göz doktorunun önerdiği lens solüsyonu kullanılmalı.

- Makyaj yapılacak ise önce lens takılmalı.

- Lens takıldığı zaman kaşıntı, kızarma ve batma hissi var ise göz doktoruna başvurmalı.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu