Kısırlık (İnfertilite) Nedir İnfertilite; çiftlerin en az bir yıl süreyle, hiçbir doğum kontrol yöntemi kullanmaksızın düzenli cinsel ilişkide bulunmalarına rağmen çocuk sahibi olamamalarıdır. Kısırlık; kadın, erkek ya da her ikisine ait üreme sistemleri ile ilgili problemlerden kaynaklanan bir sağlık sorunudur.
İnfertilite yalnızca kadınların sağlık problemi midir Tıbbi bir problem olan infertilitenin yaklaşık olarak %40′ı kadınlardan %40′ı da erkeklerden kaynaklanan nedenlere bağlıdır. Geriye kalan %20 ise her ikisinden kaynaklanan problemler ya da açıklanamayan infertilite nedenlerine bağlıdır.
Kısırlığa neden olan faktörler nelerdir - Seksüel geçişli hastalık - Kadın üreme organlarında geçirilmiş enfeksiyon hikayesi (Bir kez geçirildiğinde %1-15 kadın infertil olabiliyor) - Testislerde ve sperm kanallarında geçirilmiş enfeksiyon hikayesi - Erkekler için geçirilmiş kabakulak hikayesi - Yeme bozukluğu - Kadınlarda düzensiz adet görme veya hiç görmeme - Endometriozis (Rahim içini döşeyen kılıfın rahim dışında bir yere sıçraması) - Rahmin doğumsal anomalileri - Kronik hastalık (diyabet) - İleri yaş, sigara, alkol veya uyuşturucu bağımlılığı

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu