Kış güneşi göründüğünde, sokağa çıkamadan evden dışarıya bakarken, pencerenizin önünde gülümseyen bir çiçek içinizi ferahlatmaz mı? Ona bakarken daha rahat bahar hayalleri kurmaz mısınız? "Kurarım elbette" diyorsanız, şimdi biraz hayallenmek için çalışmak zamanı.

Ekim ayıyla birlikte balkonlarda çiçekler rengini iyice soldurmuşken, şimdi yeniden bir kış bahçesi, balkonu yaratmak için kolları sıvayalım. Yazdan kalma sardunyaların, keditırnaklarının, acemhalılarının üzerine bir muşamba ya da naylon torba geçirip, onları kışa hazırlamak gerekiyor. Tabii ki sıkı sıkıya sarmamak gerek ki onlar da nefes alabilsin. En iyisi çocukların iş teknik derslerinde kullandığı çıtalardan almak. Toprağa sapladığınız o çıtaların üzerine yerleştirdiğiniz muşamba ya da naylonları alttan bağlar ve üzerine iki delik açarsanız, hem çiçeklerinizin toprağının soğumamasını hem de nefes almalarını sağlarsınız.

Şimdi bu hazırlıkları yaptığınızı varsayalım. Hatta balkonda siklamen, kasımpatı gibi kış çiçeklerine yer açtığınızı da... Ama siklamenle kasımpatı dışında biraz sabırla büyütebileceğiniz, bu yüzden de ayrı bir güzel, ayrı kıymetli olan çiçekler var. Mesela bir döneme ismini vurmuş, ebruların değişmez klasiği lale.

Lale, sümbül, nergis, zambak, safran gibi kışın son günlerinde topraktan başlarını çıkarıp baharı müjdeleyen çiçekler soğandan yetişiyorlar. Soğanların güzel çiçekler vermesi için de biraz soğukta kalması gerekli. O yüzden şimdiden dikmek en uygunu.

Dikim işlemi için neler yapmanız gerektiğini bir sonraki yazıya bırakıp, bu hafta nasıl bir soğan alabileceğinizi yazalım. Öncelikle iri soğanları tercih etmelisiniz ki, çiçekleri de iri olsun. Kendi içinde küflenmiş, küçülmüş, rengi kahverengiye dönmüş soğanları almamalısınız. Yapı marketlerde poşet içinde satılan soğanlar genellikle bir boy oluyor. Şeffaf fileler ya da naylonlarda satılan soğanları görmek de kolay, seçmek de. Nasıl sonuç alacağınız da üzerilerindeki resimlerde görülüyor. Resimlerin güzelliğine aldanıp hepsine gönül indirmeyin, çünkü örneğin nergis yanına yabancı çiçek istemiyor, soğanları çok arsız, dolayısıyla bir nergis paketi yalnız bir saksıda kullanılabiliyor.

Bunları da gözeterek, fazla ifrada kaçmadan bir iki çiçekten oluşan bir seçim yapabilirsiniz. Aynı renkteki laleler bir saksıda çok güzel durdukları gibi, karışık dikilince de çok gösterişli oluyorlar. Bunun için çarşılarda satılan tek soğanlardan alıp karışık bir saksı da hazırlamak mümkün.

Soğanları aldıktan sonra hemen dikmeyecekseniz beklettiğiniz süre zarfında soğukta kalmalarına özen gösterin. En iyi alternatif buzdolabı. İyi alışverişler...

Zaman Pazar

Kategoriler:
Etiketler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu