Domuz gribinden korunmak için bağışıklık sistemimizi korumak ve güçlendirmek gerekiyor. Günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketilmelidir. Vücutta mikrop ve virüslere karşı savaşma özelliği yüksek aktif maddeler içeren ıspanak, karnabahar lahana, brokoli, brüksel lahanası, havuç, domates, kırmızı-yeşil biber ve turunçgilleri bol miktarda tüketiniz,

Vücudun yapıtaşı olması bakımından protein kaynaklarının diyetteki miktarı daha önem kazanır. Yumurta, kırmızı et, tavuk, balık, peynir, süt, yoğurt tüketiminizi arttırın, Yoğun katkı maddesi içeren hazır besinleri çok sık tüketmeyin, Bol sıvı, şekersiz bitki çayı ve en önemlisi su tüketin.

Sarımsak: Antibiyotik özelliğinden dolayı bağışıklık sistemini güçlendirir ve kanın akışkanlığını sağlayarak kolesterolü düşürür. Yemeklere eklenen miktarı ve sofralarda tüketilen cacık miktarı arttırılmalıdır.

Soğan: Bağışıklık sistemini güçlendirir. İçerdiği allisin ve sülfür ile destek verir.

Domates: İçeriğindeki aktif maddeler sayesinde bağışıklık sistemini en büyük destekçisidir.

Elma: İçeriğindeki E ve C gibi antioksidan vitaminlerle bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücut direncini artırır.

Armut: Çözünmeyen lif ise bağırsakların düzgün çalışmasını sağlar. C vitamini ve bakır içeriği yüksektir. Tıpkı elma gibi armut da antioksidan etkisiyle vücudu serbest radikallere karşı korur. İyice yıkandıktan sonra kabukları ile tüketilmesi daha sağlıklıdır.

Portakal-mandalina: İçerdikleri zengin C vitamini ile vücudun savunma mekanizmasını kuvvetlendirir. C vitamininin yanı sıra B vitamini, potasyum, kalsiyum, magnezyum da içerir.

Yeşil biber: Yüksek C vitamini içerikleri ile savunma sistemini korumada ve güçlendirmede etkindirler.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu