Dilek Yarımadası ve Büyük Menderes Deltası Milli Parkı dünyada bir örneği daha olmayan ve Akdeniz den Kafkasya ya kadar kıyılarda yayılım gösteren neredeyse tüm bitkilerin doğal olarak bir arada görüldüğü bir botanik bahçesi halindedir. Milli Park 27.675 hektarlık bir alana sahiptir. Bu alanın 10.985 hektarı 1966 yılında Milli Park ilan edilen Dilek Yarımadasına 16.690 hektarı 1994 yılında Milli Park ilan edilen Büyük Menderes Deltasına aittir.

Milli Parkın Dilek Yarımadası bölümü, Samsun Dağları nın Ege Denizi ne doğru uzanan son noktasıdır. 20 km uzunluğunda ve ortalama 6 km genişliğindedir. Yarımadanın morfolojik yapısı içinde bir çok tepe, vadi, kanyon ve koy bulunur. Ortalama 650 m yüksekliğe sahip yarımadanın en yüksek yeri 1237 m yüksekliğindeki ve Milli Parkın adını aldığı Mykale yani Dilek Tepesi dir. Ayrıca kumlu, killi, yatık ve yüksek kıyı şekillerini içeren plajlarıyla ilgi çekici kıyı özelliklerine sahiptir.

Yarımadanın güneyine bitişik olan Büyük Menderes Deltası nın en önemli su kaynağı 584 km. uzunluğundaki Büyük Menderes Nehridir. Dilek Yarımadası ve Büyük Menderes Deltası Milli Parkı nda yaklaşık 250 adet kuş türü bulunur ve bunlardan 70 i burada ürer. Nesli dünya ölçeğinde tehlike altında olan Küçük Karabatak, dünyada toplam sayıları 3000 çift olduğu tahmin edilen Tepeli Pelikan, Küçük Akbalıkçıl, Küçük Kerkenez, Akça Cılıbıt ve Akkuyruklu Kartal deltada üreyen önemli kuş türlerinden bazılarıdır.

Milli Park içerisinde 804 bitki türü belirlenmiştir. Bu bitkilerden 6 sı dünyada sadece burada bulunur. Ayrıca dünyada sadece Türkiye de bulunan 18 bitki türünü de bünyesinde barındırır. Akdeniz maki bitki örtüsünün hemen hemen bütün bitki türlerinin en canlı ve sağlıklı örnekleri yarımadada yer alır. Dilek Yarımadası genelde yaygın olarak Kuzey ve Batı Anadolu da yayılış gösteren Anadolu Kestanesi nin en güneye indiği ülkemizde birkaç yerde bulunan Kartopu nun, Finike Ardıcının, Melez Pırnal Meşesinin ve Dallı Servinin küçük orman toplulukları meydana getirerek yetiştiği tek yerdir. Başka bir ifade ile Milli Park Akdeniz den Karadeniz e kadar tüm Anadolu da var olan bitki türlerinin doğal olarak bir arada görüldüğü yegane doğa müzesi olma özelliğini taşımaktadır. Bu benzersiz biyolojik çeşitlilik nedeniyle Dilek Yarımadası Avrupa Konseyi tarafından Flora Biyogenetik Rezerv Alanı yani, bitki örtüsü açısından soyu tükenmekte veya genetik çeşitliliği çok azalmakta olan canlı türü ya da topluluklarını korumaya yönelik uluslararası düzeyde koruma alanı olarak kabul edilmiştir.

Milli Park ayrıca 28 memeli, 42 sürüngen, 45 çeşit balık türüne ve çok sayıda deniz canlısına ev sahipliği yapar. Yunusların ve Deniz Kaplumbağalarının özgürce dolaştığı bu ortam içinde, türlü alglar, ahtapot ailesinden kafadan bacaklılar, deniz kestaneleri ve deniz yıldızları, süngerler ve pek çok balık türü yaşar. Orfoz, Lağos, Sinarit, Mığrı, Müren, Levrek, Eşkina, Akya, Sarpa, İskaroz, Papaz balığı, Karagöz, Melanur, Lapin, Mırmır, Sargoz, Hanoz, İskorpit, Kefal, Çipura bu balıklardan bazılarıdır. 1998 yılında Kavaklıburun koyu sahilinde karaya vuran Akdeniz de yaşayan bir tür olan Uzun Balina nın 14 metre boyundaki ölüsü Milli Park sahillerinin ender de olsa balinalara ev sahipliği yaptığını ortaya çıkarmıştır.

Önceki
Önceki Konu:
Manikür Sırları

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu