Yıllar boyu bir bitkiye aşk derecesinde bakım yapabilmenin sabrıyla, estetik duyarlılığın ve bahçecilik ilminin birleşme noktasıdır bonzai.

Bonzai yaşayan bir sanat

Bonzai, küçük saksılarda ağaçların doğadaki güzelliklerini farklı boyutlarda sunan geleneksel bir Japon sanatıdır. Ağaçların büyümeleri, çiçek açmaları, meyveleri ve yaprakları her zaman insanlarda büyük bir ilgi uyandırmıştır.

Japonlarda ise bu ilgi bonzai sanatını doğurmuştur. Bonzai kelimesinin tam anlamı “saksı bitkisi”dir. Fakat bonzai bunun çok ötesinde farklı bir şeydir; doğayı küçük bir saksıda sunabilmektir.

Yaşlı devasa bir ağacın, bir ormanın yada doğadaki bir manzaranın ifade edilebilmesidir. Küçültülmüş ama yaşayan ağaçların yetiştirilebilmesidir. Doğanın böyle küçük bir parçasının yıllarca bakım altında tutulması, derin bir hazzın ve eğlencenin kaynağı olabilmektedir.

Bonzai sanatı uzun bir geleneğe sahiptir ve yüzyıllar boyu bonzai Japonya'da yetiştirilmektedir. Kamakura zamanında (1192-1333) resim tomarlarında bonzai resimlemelerine rastlanmaktadır. Edo zamanından (1603-1867) yaklaşık 200-300 yıl önce yetiştirilmeye başlanmış bazı bonzailer günümüzde hala yaşamaktadır.

Bonzai “yaşayan bir sanat” olarak bugün sadece Japonya'da değil, dünyanın birçok ülkesinde ilgi görmekte ve hayranlık uyandırmaktadır. Her geçen yıl daha fazla sayıda insan bonzai güzelliğini keşfetmekte ve bu uğraşı esnasında bitkiler dünyasının sükunetini hissetmektedirler.

Mevsimleri yaşamakBir bonzai yüzyıllar boyu sağlıklı yaşatılabilir, eğer gerekli yetiştirme teknikleri (saksı değiştirme, sulama, budama, vs.) uygun olarak ve dikkatli bir şekilde uygulanırsa. Mevsim değişimleri, özellikle yaprak döken bonzaileri çok ilgi çekici hale getirmektedir; ilkbaharda tomurcuklanması, yazın parlak yeşil, sonbaharda kızıl ve sararmış yaprakların dalları kaplaması, kışın dalların çırılçıplak ortada kalması. Seyrine doyumu imkansız olan, yıl boyu en az dört farklı görüntüde bonzai seyretme imkanı. Yaşayan sanatın sunduğu görsel şölen.

Bonzai merakı dünyada yayılıyorJaponca bir kelime olan “Bonzai”, birçok dile girmiş olup uluslar arası bir terim haline gelmiştir. Birçok ülkede bonzai grupları ve organizasyonları kurulmakta ve toplantılar düzenlenmektedir. Bu doğrultuda 1989 yılında Japonya'da Dünya Bonzai Toplantısı tertip edilmiş ve dünya çapındaki bonzai organizasyonları federasyonu olarak Dünya Bonzai Dostluk Federasyonu kurulmuştur.

Bonzai hoştur yapması zordurYıllar boyu bir bitkiye aşk derecesinde bakım yapabilmenin sabrıyla, estetik duyarlılığın ve bahçecilik ilminin birleşme noktasıdır bonzai. Dünyanın her bölgesinde o yöreye has bitkiler ve ağaçlar vardır, yaşayan sanata malzeme olabilecek.

Bu yüzdendir ki insanlara cazibedar gelmektedir bonzai, lakin uygulayabileni ancak sabırlı olanlarıdır. Yaşayan sanatın bir diğer adıdır sabır, yapması bedava olsa da dayanması her babayiğidin harcı değildir.

Ekoloji Magazin

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu