Günümüzde özellikle de hastalıkların önlenmesi ve tedavisi konusunda doğaya dönüş akımı yaşanıyor. Yapay yolla elde edilen ilaçların her geçen gün yeni bir yan etkisinin bulunması, insanları bitkisel ürünlere yöneltiyor. Ülkemizin çeşitli bölgelerinde bolca yetişen sebze, meyve ve bitkiler yaşamımızın en önemli koşullarından biri olan dengeli beslenmeye yardımcı oluyor.

Bitkilerle Gelen Sağlık

Kısa mesafelere otomobillerimizle gidiyor, fast foodlara karnımızı doyuruyor, hormunlu ve katkı maddeli besinleri tüketip, zehir soluyoruz. Oysa yapılacak küçük değişikliklerle yaşam kalitesini yükseltmek, hayatımıza sağlıklı bir yol çizmek hiçte zor değil.

İşe beslenme alışkanlıklarını değiştirerek başlamak en doğrusu. Dengeli ve doğru beslenmenin yaşam kalitesini yükselttiği, yaşlılıkta oluşabilecek problemlerin önüne geçtiği herkes tarafından kabul ediliyor. Sağlıklı bir yaşam için hangi besinden ne kadar tüketmek gerektiği, hastalıkların tedavisinde besinlerin etkisi, şifalı bitkilerin doğru kullanımı ve kolestrolden uzak durma yolları gibi konular hakkında bilgi sahibi olmak ve bunları uygulamaya geçirmek gerekiyor.

Sağlıklı bir yaşam sürdürmek için bir diğer önemli faktör de stresten uzak durmak. Birçok hastalığın tetikleyicisi olan stresten günümüz şartlarında tamamen kurtulmak mümkün olmasa da, strese yol açan faktörleri en aza indirmek, mutlu olmaya çalışmak ve yaşam biçiminizi buna göre ayarlamak mümkün.

Yoğun yaşanan stresin bağışıklık sistemini bile çökerttiği ve vücudun dışardan gelecek tüm hastalık yapan mikroorganizmalara karşı savunmasız kaldığı uzmanlar tarafından sık sık belirtiliyor.

Çağımızın en tehlikeli hastalığı olarak hareketsiz yaşamı gösterenlerin sayısı hiç de az değil. Çözüm ise egzersiz ve spor. Sporu hayatınızın bir parçası haline getirirken hangi sporun ne kadar süreyle yapılacağı, sağlık problemleri olanların nelerden kaçınıp neleri yapması gerektiği, çalışanların iş ortamlarında yapabilecekleri egzersizler ve buna benzer pekçok püf noktası hakkında bilgi sahibi olmak, sizi bilinçli ve sağlıklı bir yaşam tarzına davet edecek. Sadece spor salonlarında değil, temiz havada bisiklete binmek, yürüyüş yapmak size sağlıklı yaşamın kapılarını açacak.

Sağlıklı yaşamın en önemli koşullarından biri dengeli beslenme. Uzmanlar pek çok hastalık ve rahatsızlığın sebebi olarak yetersiz ve yanlış beslenmeyi gösteriyor.

Dengeli beslenmek, bedenin ihtiyacı olan enerjiyi tek bir besinden değil, vücudun büyümesi, yenilenmesi ve çalışması için gerekli olan besin öğelerinin her birinden yeterli miktarda almaktır.

Kaynak: http://dosyalar.hurriyet.com.tr/bitkilerlegelensaglik/aromaterapi.asp

Sonraki
Sonraki Konu:
InterFlora

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu