Beslenme tüm canlıların en temel gereksinimlerinden biridir ve gıda ile sağlık arasındaki köprüdür.
İnsanlar iyi beslenmedikleri zaman büyüyemezler sağlıklarını sürdüremezler mutlu ve başarılı bir yaşama ulaşamazlar ve üreyip kendilerinden sonraki kuşaklan dünyaya getiremezler. Nitekim kişiden kişiye değişmekle birlikte yaklaşık bir ay süresince hiç gıda alınmaması ölümle sonuçlanır.
Yetersiz beslenmenin tersine aşırı beslenme yani gereğinden fazla gıda tüketimi de özellikle çağımızın yaygın hastalıkları olarak bilinen şişmanlık kalp hastalığı kanser şeker hastalığı gibi önemli sağlık sorunlarına ve sonuçta ölümlere yol açmaktadır.
Sağlıklı ve uzun bir yaşam sürdürmek herkesin ideali olduğu halde bunu gerçekleştirebilmek için ozan düşünürümüz Yunus Emre'nin "ilim kendini bilmektir" sözünde olduğu gibi bireyin önce kendi vücudunu çok iyi tanıması ve kendisini beslenme ve sağlık konusunda eğitmesi gerekmektedir. Ailemizden bize geçen kalıtsal özelliklerimizi genlerimizi ve çevremizi kendimizin kontrol etmesi her zaman mümkün olmasa da bilinçli bir beslenmeyle daha sağlıklı mutlu verimli ve uzun bir yaşama adımımızı atabiliriz.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu