HIV(insan bağışılık sistemi yetmezlik virüsü); semen, vajinal sekresyonlar, bazı plazma ve kan hücreleri, beyin-omurilik sıvısı, gözyaşı, salya, idrar ve anne sütünde görülmüştür. Bu, virüs konsantrasyonları farklı olan yukarıda belirtilen sıvıların hastalığı bulaştırabileceği anlamına gelmemelidir. Genellikle enfeksiyöz olanlar; semen, kan ve vajinal sekresyonlardır.
Virüsün bulaşma yolu Özellikle HIV açısından kontrol edilmemiş kan ve kan ürünlerinin kullanılması Cinsel ilişki (anal, oral veya vajinal olsun vücut sıvıları ile direk temas olması gerekiyor (açık yara gibi, AÄžIZDA YARA VARSA!!) Kontamine iğneler (damaryolu ile ilaç alan bağımlılar, iğne yaralanmaları, enjeksiyonlar) Anneden-Çocuğa (Fetal dönem, doğumda, anne sütü ile [kesin degildir]) Organ-doku alışverişi (semen, böbrekler, deri, kemik iliği, kornea, kalp kapakları ve tendonları) Virüsün AIDS hastasıyla kucaklaşmak veya el sıkışmakla, aynı yüzme havuzunu ve tuvaleti kullanmakla, enfekte hastayla ayn odada bulunmakla, aynı eşyaların (bardak, tabak, çatal...) kullanılmasıyla ve sivrisineklerle bulaştığına dair bir kanıt yoktur.
Korunma Yolları ve Tedavisi Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanılması Tek eşlilik ve partneri tanımak Kontrol edilmiş kan ve kan ürünlerinin kullanılması HIV pozitif olduğu bilinen ya da kuşku duyulan kişi ile cinsel temas, açık bir yarayla temas (kana karışırsa), şüpheli kan ve kan ürünleri ile temas durumunda mümkün olabildiğince çabuk bir merkeze gidip enfeksiyon hastalıklar uzmanına danışılmalıdır.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu