Vücudun herhangi bir yerinden alınan yağ dokusu, yüzde yanak dolgunlaştırılmasında, dudak büyütmek amacıyla, derin kırışıklıkların tedavisinde, çökük gözlerin tedavisinde veya herhangi bir yerde dolgu olarak kullanılabilir. Yine vücuttaki şekil bozuklukları, çöküntüler ve zayıf bölgelerin doldurulmasında , ve daha önce yapılmış liposuctiona bağlı cilt düzensizliklerinin giderilmesinde , eller ve boyundaki yaşlılık izlerinin iyileştirilmesinde kullanılabilir.

Yağ uygun bölgeden ince kanüller ile lokal anestezi altında alınır ve gerekli işlemlerden sonra istenen bölgeye mikrokanüller aracılığıyla enjekte edilir. Transplante edilen yağ dokususunun yaklaşık % 50 si yeni yerinde absorbe olacak yani eriyip vücut tarafından emilecektir. Bu nedenle genellikle istenenden daha fazla yağ enjeksiyonu yapılması gerekir. Ancak bu %25'i aşmamalıdır. Uygulama sonrası yaklaşık 3-4 günlük dikkate değer ölçüde ödem ve şişlik görülür. Bazen enjeksiyon bölgesinde, özellikle yüzeysel, yani çizgi ve kırışıklık giderilmesi amacıyla yapılmış ise, morluk görülecektir. Bu yöntemin avantajı genellikle malzemenin bol bulunabilir olması,hastanın kendi dokusu olması, iğne ile alınıp- verilebilir olması ve sonuçların otolog olmayan dolgu maddelerine göre daha kalıcı olmasıdır. Çoğu hasta tedaviden hemen sonra normal günlük aktivitelerine dönmektedir. Üç aydan sonra ne kadar dokunun orada beslenip kaldığı az çok belli olur. Yeni enjeksiyonlar 3,6,12 ay sonra tekrarlanıp sonuç daha iyi duruma getirilebilir. Yağ dokuları gerektiğinde dondurularak 2 yıla kadar saklanabilmekte ve bu süre zarfında ihtiyaç duyulduğunda hastaya uygulanabilmektedir. Ancak bekletilen yağ dokularında canlı hücre sayısı giderek azalmaktadır.

Kategoriler:
Etiketler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu