Makyaj temizleyiciler, adlarından da anlaşıldığı gibi, makyajı silmeye yararlar. Yalnızca gündelik makyajın tüm izlerini yok etmede değil, aynı zamanda tozları ve ölü hücreleri yok etmede de kullanmalıdırlar. Eğer bir gün makyaj yapmamış bile olsanız, makyaj temizleyicilerinin muhakkak kullanılması gerektiğini hatırlamak gerekir. Bunlar temiz ve sağlıklı bir cildin temel maddeleridir.

İçeriği

- Hassas ve nazik olan kuru ciltler için, saf su ve (hayvansal veya bitkisel) yağdan oluşan bir bileşim tercih edilir. Yağ içinde su türü bir karışım yağ içinde dağılmış su damlacıklarından oluşur.

- Yağlı veya normal ciltler İçin, su içinde yağ esaslı karışım seçilir. Suyun içine dağılmış az miktarda yağ damlacıklarından oluşmuştur.

Temizleyici  Türleri

- Süt şeklinde: yarı akıcı, akıcı veya katı ve genellikle bitki özlüdürler. Piyasada, suyla durulanınca yumuşak ve kaygan bir deri oluşturan killi sütler de bulabilirsiniz.

- Krem şeklinde: Su ihtiva eden veya etmeyen, sözgelimi (azulenli) maddelerden oluşmuş bir karışım aslında mikrop öldürücü bir rol oynar. Bu kremlerden bazıları, nemlendirilmiş parmak uçtanyla uygulanır. Deri iletemasında sıvılaşırlar; bütün tahriş ve kızarıklık tehlikesini ortadan kaldıran yumuşatıcı bir rol oynarlar.

- Pelte şeklinde: Akıcı ve yağsız.

- Sabun şeklinde: Özünde, kendine özgü asitli yağ vardır. Nemli bir yüze uygulanır, köpürtülür ve suyla çalkalayarak çıkartılır. Çok yağlı ciltler için özellikle önerilirler, ama aşırı temizleyici olduklarından her gün kullanılmamalıdırlar.

- Kirpikler ve göz kapakları İçin özel makyaj çıkarıcılar olduğu, gözlerdeki farı ve maskarayı çıkarmada kullanıldığı unutulmamalıdır. Bu makyaj çıkarıcılara, cildin bu bölümünün çok hassas olmasından dolayı ihtiyaç duyulmuştur. Dudak rujunun başlıca maddesi olan eozini çıkaran ve eriten maddeler de bulabilirsiniz.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu