Sizdeki Değişiklikler - Dışardan hamile gibi görünmeye başlayabilirsiniz. - Plasenta şekillenmiştir ve hamileliğinizin sağlığı için hormon üretmeye devam eder, salgılanan hormonlar ilerde daha kolay doğum için kaslarınızı ve eklemlerinizi yumuşatır. - Kabızlık şikayetiniz artabilir. - Daha fazla terleyebilirsiniz. - Rahminiz büyümektedir ve karı içindeki bağların gerilmesine bağlı olarak ani kısa süreli sancılar hissedebilirsiniz. - Yorgunluğunuz azalabilir. - Hamileliğinizden hoşlanmaya başlıyorsunuz. - Daha sık acıkabilir, belli yiyeceklere özellikle istek duyabilirsiniz. - İdrara gitme sıklığı azalır, idrar yolları enfeksiyonu riski artabilir. Her gün en az 8 bardak su içmelisiniz. - Dişeti kanamaları olabilir. - Özellikle oturur yada yatarken aniden ayağa kalkmak gibi durumlarda bazen baygınlık hissi yada başdönmesi olabilir. - Beyaz vajina akıntısı olabilir. - Ayak bileklerinde ve ayaklarda hafif şişme olabilir. Bazen ellerde ve yüzde de şişme olabilir. - Bacaklarda varisli damarlar ve basur olabilir. - Karnınızın üstünde koyu bir çizgi görülebilir, doğumdan sonra kaybolur. - Çabuk öfkelenme, mizaç dalgalanmaları, kolay ağlama gibi duygusal değişiklikler, dalgınlık yaşayabilirsiniz. - Zaman zaman başağrıları olabilir.
Bebeğinizdeki Değişiklikler - Bebeğinizin saçı, kaşları, kirpikleri, el ve ayak parmak tırnakları, parmak izi şekillenir. Ses tellerine sahiptir, tad duyusu gelişmeye ve başparmağını emmeye başlar. - Kulakları, kolları, elleri, parmakları, bacakları, ayak ve tırnakları tamamen şekillenmiştir. - Işığa duyarlılık ve solunum öncüsü olarak hıçkırık başlamıştır. - Bebeğin gözleri yanlara değil, artık öne bakmaya başlar. - Kalp dakikada 120-160 civarında atar. - Kan direkt göbek kordonundan bebeğe gider. - Bebeğinizin böbrekleri çalışmaya başlamıştır, amniyotik sıvının dolaşımını yapar, bebek soluk alma ve verme hareketleriyle amniyon sıvısını içine çeker. - Bebeğin tüm organları oluşmuştur. - Bebeğinizi saran sıvı 1 bardak civarındadır. - Bebeğinizin iskeletinin çoğunluğu hala lastiğe benzer kıkırdak yapısındadır ama sertleşerek kemikleşmeye başlar. - Bebeğinizin gelişim hızı, boy ve kilosu hızla artmaya başlar. - Bebeğiniz 12-14 cm boyunda, yaklaşık 250 g ağırlığında, bir avokado büyüklüğündedir.
Muayene ve laboratuar tetkikleri - Kan basıncı ve kilonuz ölçülmeli. - İdrar tetkiki yapılmalı. - Ciddi doğum defektleri açısından alfa feto protein (AFP) vs. düzeyi ölçülerek bebekle ilgili riskler araştırılmalıdır. Amniyosentez denen yöntemle bebeğin içinde bulunduğu sıvıdan alınarak incelenir. Amniyosentez, 35 yaşın üstünde veya doğum defekti öyküsü varsa yapılmalıdır, buna doktorunuzun karar vermesi uygun olur. - Varis oluşumu açısından bacakların muayenesi yapılmalı. - Bebeğin kalp atışları muayene edilmeli. - Fundusun yüksekliği ölçülmeli. - Karın muayenesi ile rahminizin büyüklüğüne bakılmalı.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu