Eller bizim en kıymetli hazinemizdir. Hayatımızı idame etmemizde ki en önemli unsurlardan biridir. Özelliklede ev kadınlarının elleri iki kat daha fazla bakım ister. El bakımı nasıl olmalı? İşte size bakımlı ve yumuşacık eller için bakım önerileri.

Herkes, güzel ve bakımlı ellere bayılır. Nedendir bilmiyorum güzel eller gerçekten güzelliğin tamamlayıcısı gibi gelir bana. Ellerinizin yumuşak ve bakımlı olması için illede çok pahalı kremlere ve güzellik salonlarına gerek yok tabiki. Evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bazı bakım kremleriyle mükemmel ellere sahip olmanız o kadar da zor bir iş değil.

Ellere ne zarar verir

Fazla sıcak ve fazla soğuk su, deterjanlar, evde kullanılan temizlik ürünleri, güneş, soğuk, yağmur, deniz ve toprak da elleri hırpalar.

Elleri nasıl korumalısınız

Suyla yapılacak işlerde lastik eldiven giyin. Ev işlerinde ise pamuklu eldiven kullanın.

Elleriniz için küçük yardımcılar

- Ellerinizi ıslattıktan sonra iyice kurulayın. El kremi ya da losyon sürün.

- Ellerinizi günde iki, üç kere yumuşak sabunla yıkayıp bol suyla durulayın. Günde bir kere parmakları, tırnakları fırçalayın.

- Sert olmayan bir ponza taşı da elleriniz için yararlıdır. Sert derileri aldığı lekeleri de çıkarır.

- Haftada bir kere ellere çok yağlı kremle masaj yapın. Her parmağın ucundan başlayarak dibine kadar iyice sıvazlayın. Avuç ve el üstüne masaj yapmayı unutmayın. Bunun için en uygun zaman gece yatmadan öncedir.

-Arada bir ellerinize kalın tabaka krem, vazelin sürün pamuklu eldiven takıp yatın. Uyumakta biraz zorlanabilirsiniz. Ama sabah kalktığınızda elleriniz çok bakımlı olacaktır.

- El üstlerine sürülecek parafin tabakası gözenekleri açmak için çok yararlıdır. Limon da eller için yararlıdır. Elin rengine iyi gelir.

Doğal El Bakım Formülleri

- Ellerinizi geceleri yatmadan önce salatalık suyu ile ovunuz ve 10 dakika sonra tabii sabunla yıkayınız. Elleriniz güzelleşecektir.

- Akhuş ve karakavak tomurcukları iki saat sıcak su ile demlenir ve sonra süzülür. Bal mumu ilave edilerek krem kıvamına kadar badem yağı ile karıştırılır. Belerli aralarla ellere sürülürse el çatlaklarını giderir.

- Taze salatalık kabuklarıyla birlikte ezilir. Bal mumu ilave edilerek melhem kıvamına gelinceye kadar badem yağı ile karıştırılır. Hazırlanan melhem akşamları yatmadan önce ellere sürülür. Ellerin sağlıklı olmasını sağlar.

- Papatya sütle birlikte kaynatılıp süzgeçten geçirilir. Karışıma akhuş ağacının tohumları ilave edilerek zeytin yağı ile karıştırılır. Bu karışımla ellere masaj yapılır. Ellerin kırışıklığını giderir.

- Çatlamış ellere tereyağ sürülürse ellerdeki çatlakların tamamen kaybolduğunu görürsünüz. www.kadincazayiflama.com

El Bakımı için Doğal Krem: Bir tatlı kaşığı balı biraz ısıtarak benmari usulü eritin. İçine 2 çorba kaşığı susam yağı, 1 çorba kaşığı bademyağı ve bir çorba kaşığı gliserin ekleyin. Krem kıvamına gelinceye kadar karıştırıp bir kavanoza doldurun. Gece yatmadan önce ellerinize bu kremden sürüp iyice yedirin ve emdirin, sonra yumuşak bir eldiven takın. Ellerinizin günden güne yumuşacık olduğunu, bakımlılaştığını ve parladığını göreceksiniz.

El Bakımı için Birkaç Hareket: Ellerinizi sıkarak 20′e kadar sayın. Daha sonra parmaklarınızı açıp kapatın. Bu hareketi de 20 kez tekrarlayın. Elleriniz açık şekilde dirseklerinizi 20 kez indirip kaldırın. Kollarınızı omuz hizasına kadar kaldırıp gerin,avuç içleriniz yukarı baksın.Şimdi 20 kez ellerinizi açıp kapatın.

Sonraki
Sonraki Konu:
Kalıcı Makyaj

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu