Sağlıklı beslenme reçetelerinin olmazsa olmazları arasında yerini alan bu bitki ve meyveler, yararlarının yanı sıra lezzetleri ile de tercih ediliyor.

Bitki ve meyvelerle gelen sağlık

Çarşıdan aldım bir tane eve geldim bin tane. Özellikle kış aylarında, ev meclislerinin biraraya geldiği toplantıların en keyifli meyvesidir nar. Bilmecesi, lezzeti, bereketiyle yüzyıllardır hayatımızda olan narın şimdi çayı da var. Nar, antioksidan, C vitamini ve niosin vitamini zengini bir meyve. Kırmızı rengiyle de sahip olduğu güçlü etkiyi yansıtan nar, kalp sağlığını koruyucu minareller içeriyor. Antioksidan içeriğinin yüksek oluşuyla, kötü kolesterol düzeyini düşürmeye yardımcı oluyor.

Romalı savaşçıların güç kaynağı: RezeneRomalılar tarafından oldukça fazla kullanılan rezenenin, savaşçılara güç verdiğine inanılırmış. Halk arasında da özellikle, midedeki gaz, şişkinlik gibi sancılara ve rahatsızlıklara iyi geldiği bilinen rezene, rahatlatıcı etkilere sahip bir bitki. Sindirim problemi yaşayanların sıkça tercih ettiği bir bitki olan rezenenin, aynı zamanda burun tıkanıklığı ve sinüzit gibi üst solunum yolları enfeksiyonları üzerinde de olumlu etkisi bulunuyor.

Ekinezya soğuk algınlığına birebirİlk olarak Kuzey Amerika yerlileri tarafından keşfedilen bu çiçekli bitki, eski zamanlarda zehirli böcek ve yılan sokmalarına karşı kullanılırmış. Ekinezya, birçok yararlı maddenin yanı sıra tanenler, protein, yağ asitleri, A, C ve E vitamini de içeriyor. Tüm bu zengin içeriği ile ekinezya, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direncini artırıyor ve ekinezyanın, enfeksiyon tedavilerine büyük katkı sağladığı düşünülüyor. Uçuk, grip, bademcik iltihabı gibi virütik hastalıklara karşı kullanılan ekinezya, soğuk algınlığının önlenmesinde çok yaygın olarak tercih edilen mucizevi bir bitki.

Yabanmersini: Lezzeti kendisinden büyükÇok eski zamanlardan beri boğaz ağrısı ve sindirim sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde ve idrar söktürücü olarak kullanılan Yabanmersini, Karadeniz dağlarının fundalık bölümlerinde yetişen 30-35 cm boyunda küçücük bir bitki. Ancak etkisi ve faydaları o kadar büyük ki... Flavonoidler ve demir bakımından zengin olan bu bitki, göz yorgunluğunu rahatlatıcı ve retinayı kuvvetlendirici özelliklere sahip. Havuç, brokoli, nar gibi beta-karoten içeren besinlerle birlikte tüketildiğinde özellikle göz sağlığı üzerindeki yararlı etkileri daha da artıyor. Stresliyseniz, bir fincan Yabanmersini çayı çok iyi gelir ve sizi rahatlatır.

Detoks kürlerinin vazgeçilmezi: AdaçayıTüm Avrupa ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de çok yaygın olarak yetişen Adaçayı, boyu 30-70 cm olan kokulu bir bitki. Güçlü antioksidan özelliğinin yanı sıra A, B ve C vitaminleri de içeren adaçayının özellikle dolaşım, sindirim sistemi ve hafıza üzerinde olumlu etkileri bulunuyor. Terleme, ağız yarası, boğaz ağrısı veya menopoz belirtilerini azaltıcı etkisi olduğu bilinen adaçayı, detoks (vücudu zararlı maddelerden arındırma) kürlerinin vazgeçilmez bitki çayı. Tüm bedeni güçlendirici etkisi olan adaçayı, canlandırıcı özelliğiyle hastalık sonrası güçsüzlük hallerinde başarıyla kullanılıyor. Rahatlatıcı etkisi de bilinen adaçayı, özellikle yoğun geçen bir günün sonunda enerjinizi geri kazanmak ve yeniden canlanmak için birebir.

Kaynak: NTV

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu