İlk bir yıl içersinde bebeklere önerilmeyen yiyecek ve içecekler inek sütü, yumurtanın beyazı, tuz, bal, çay gibi gıdalardır. İlk bir yaş içersinde kesinlikle inek sütü kullanılmamalıdır.

İlk bir yaş içersinde inek sütü ile beslenen bebeklerde özellikle solunum yolu hastalıkları başta olmak üzere çeşitli alerjik hastalıklar görülür. İnek sütü ile beslenen bebekler daha az demir, linoleik asit, E, C, D vitamini alırken yüksek miktarda sodyum, potasyum, klor alırlar. İnek sütü yüksek miktarda sodyum, potasyum, klor içermesi ve yüksek böbrek solüt yüküne neden olması sebebi ile bebeğin vücudundaki su - sıvı dengesi kontrolünü olumsuz etkiler. Bebek dehidrasyona (sıvı kaybına) daha yatkın olur.

Daha az demir ve C vitamini alımı bağırsaklarda gizli kanamalara demir eksikliği (kansızlığa) anemiye neden olur. İnek sütü yüksek fosfor ve düşük D vitamini içermesi nedeni ile iyi bir kemik mineralizasyonu ve iskelet sisteminin gelişimini sağlayamaz. İnek sütü'nün linoleik asit'ten fakir olması, bebeğin hücre membralarının gelişimini olumsuz etkiler. Merkezi sinir sistemi beyin hücreleri, gözde retina tabakasının, doku hormonlarının yapısı için vücudun Linoleik ve a-Linolenik asite ihtiyacı vardır.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Son Ziyaretler: