Bebek: Uyanıkken gözlerini açık tutan, uyurken gözlerini kapatan bebek artık yenidoğan gibi davranıyor. Bulaşıcı hastalıklarla mücadele etmek için bağışıklık geliştiriyor. Bebeğin böbrek üstü bezleri de gelişti ve süt üretimini harekete geçiren hormonları üretmeye başladı. Bebeğin cildini kaplayan vernix tabakası inceldi ve lanugo tabakası tamamen yok oldu. 34 haftalık bebeklerin akciğerleri oldukça gelişmiştir ve akciğerlerde büyük olasılıkla sürfaktan adı verilen madde mevcuttur. Sürfaktan, akciğerlerde havalanmayı sağlayan alveollerin içindeki havayı boşalttıktan sonra duvarlarının birbirine yapışmasını önleyen maddedir. Zamanından çok önce doğan bebeklerde yoğun bakımda sürfaktan dışarıdan verilir. Bebeğinizin akciğerlerinde sürfaktan olması doğum durumunda solunum problemi yaşama olasılığının çok azaldığı anlamına gelir. 2250 gr. olan ağırlık ve tepeden popoya 32 cm. olan boyları ile dünyaya gelmeleri halinde, ilk birkaç gün oksijen verilmesi gerekli olabilse bile, çok kapsamlı tıbbi müdahalelere gerek olmaksızın yaşamlarını sürdürebilirler.

Anne: Hamileliğin son dönemlerinde yaygın görülen şikayetlerden biri de yorgunluktur. Uyumadaki güçlükler, sırt ve bel ağrıları, alınan kilolar, doğum ve bebekle ilgili endişeler yorgunluğunuzun artmasına neden olabilir. Mümkün olduğunca fazla dinlenin ve kısa uykular uyuyun. Ayık kalmak için kafeine güvenmeyin, çünkü çok fazla kafein tüketimi bebeği olumsuz etkileyebilmektedir. Son birkaç haftadan beri hissetmiş olabileceğiniz Braxton Hicks kasılmaları bu haftalarda şiddetlenebilir. Bu kasılmalar genellikle sancısızdır ve ritmik değildir. Doğum için hazırlanmanıza yardımcı olur.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
© 2015 Şifalı Bitkiler Sitesi
Ücretsiz Web Sitesi