Mantar hastalığı bakteri ve virüslerin sebep olduğu enfeksionlu bir deri hastalığıdır. Saç, tırnak ve ayakta sıklıkla görülür. Bu bölgelerde kaşıntı ve döküntü ilk belirtileridir. Derideki enfeksiyon iç organlara kadar yayılabilir. Mantarlar bitki grupları gibi ayrı bir gruptur. Küf ve maya içerirler. Hava ve su teması ile yayılırlar. Sporla ürerler. Döküntü ve kızarıklık ile kendini gösterir.

Hızlı bir şekilde mantar teşhisi için, alkali potasyum hidroksit kullanılır. Şüpheli yere uygulanır ve mikroskop altında daha net farkedilir. Uzun yöntem ise laboratuvarda uygulanır. Kişi mantara yatkın olabilir. Doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanmalısınız. Her yaşta görülebilir fakat çocuklarda daha yaygındır. Döküntü genelde kırmızımsı bir yumru şeklinde başlar. Şişme ve kabarcıklar da görülebilir. Ayak mantarı en sık görülenidir. Parmak aralarında ya da tabanda daha çoktur. Ayakta terleme ve nem yol açabilir. Kaşıntı görülür. Cilt soyulması hatta sıvı gelmesi olasıdır.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
© 2015 Şifalı Bitkiler Sitesi
Ücretsiz Web Sitesi