Kolesterol yüksekliği olan kişiler kolesterol ilaçlarının karaciğer fonksiyonlarını bozabileceği, kaslarına zarar vereceği ve cinsel güçlerini azaltacağı endişesi ile ilaç kullanmak istemiyorlar. Kolesterol ilaçlarının unutkanlık yapacağından, saçlarını dökmesinden, uykularını kaçırmasından korkanlar bile var. Kısaca kolesterol hastalarının büyük bir kısmı kolesterol ilaçları kullanmaktan hoşlanmıyor. Reçeteye bu ilaçları yazacağımız zaman "Hocam, bu ilaçların doğal olanları yok mu?" sorusu ile karşılaşıyoruz. İşte bu sorunun cevabı..
ÇİN MAYASI 'NIN İÇİNDE DOĞAL STATİN VAR Bazı araştırmalar özellikle de asya ülkelerinde sık tüketilen bir yiyecek olan "Çin mayası"nın kolesterolü azaltabileceğini göstermiştir. Çin mayası kan kolesterolünü yüzde 20'ye varan bir oranda düşürebiliyor. İşin ilginç yanı ise doğal madde olan Çin mayası iyi kolesterol HDL'yi de belirgin şekilde yükseltiyor.
Çin mayası (Monascus Purpureus), "Monakolin K" yani "Lovastatin" olarak bilinen bir maddeyi üretiyor. Bu madde sentetik olarak üretilen Lovastatin'den çok farklı değil. Çin mayasının içinde ayrıca bitkisel steroller de bulunuyor. Bir çalışmaya göre 5 mg Monakolin K, 20-40 mg Lovastatin'e eşdeğer. Çin mayası ile ilgili araştırmalar devam ediyor. Ben çok sayıda hastamda bu ürünü denedim. Çin mayasının kolesterol düşürmek için yararlı olabileceğini düşünüyorum. Prof. Dr. Osman Müftüoğlu

Kategoriler:
Etiketler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
Mesajınız:
 
Popüler Sayfalar:
Son Ziyaretler:
© 2015 Şifalı Bitkiler Sitesi
Ücretsiz Web Sitesi